Dużo ptaków, dużo pomiotu – zrównoważone i trwałe rozwiązania
Co zrobić z pomiotem? Pytanie, które zadaje sobie każdy hodowca drobiu, który ma do czynienia z nadmiarem pomiotu kurzego albo obornika po brojlerach. W pewnej ilości stanowią one cenny nawóz uzyskiwany w gospodarstwie, natomiast ich nadmiar przysparza hodowcom problemów. Przydatną metodą trwałego wykorzystywania odpadów jest ich kompostowanie. Dostępne są sprawdzone i przetestowane rozwiązania: CompoTower i CompoLiner – Big Dutchman oferuje swoim klientom jednocześnie dwa gotowe do podłączenia, kompletne systemy, które szybko zmieniają pozostałości składników pokarmowych w wartościowy nawóz.
Oba systemy są w pełni zautomatyzowanymi agregatami wielofunkcyjnymi: od załadunku poprzez przetworzenie, aż do przetransportowania biomasy, łącznie ze sterowaniem, integrują wszystkie ważne etapy procesu. Ponieważ temperatura i zawartość tlenu jest mierzona przez cały czas, można sterować napowietrzaniem dokładnie i odpowiednio do panujących warunków.
Różnica między CompoTower i CompoLiner jest związana przede wszystkich z ich wielkością: CompoLiner może przerobić znacznie większe ilości materiału odpadowego. Decyzja za albo przeciw któremuś systemowi zależy w zasadzie od wielkości przedsiębiorstwa.
Natomiast oba urządzenia charakteryzuje to, że w czasie procesu kompostowania mikroorganizmy rozkładają materiał organiczny w środowisku aerobowym, co przemawia za ciągłym dostarczaniem tlenu. Obu też dotyczy zasada: im wyższy jest udział suchej masy w materiale wyjściowym, tym krótszy jest czas przebywania w urządzeniu. Jednak żeby dla procesu kompostowania nie było za sucho, udział suchej substancji nie powinien przekroczyć 45%.
Produktem końcowym jest kompost: cenny, organiczny nawóz, który może być również peletowany. Jest on bardzo dobrze przyswajalny przez rośliny i może być zastosowany do ogólnego polepszenia gleby w ogrodnictwie i rolnictwie.
Ponieważ podczas kompostowania emitowany jest amoniak, odory i kurz może się zdarzyć, że hodowca drobiu będzie zobowiązany do oczyszczania powietrza wylotowego. W tym celu Big Dutchman opracował gotowy do podłączenia oczyszczacz powietrza: moduły są łatwe do zamontowania przy jednocześnie niskich kosztach montażu – dostawa obejmuje oczywiście wysoką wydajność czyszczenia.
W przypadku CompoTower chodzi o zamknięty, pionowy zbiornik, wykonany ze stali szlachetnej. Ponieważ ta kompaktowa wieża jest wolnostojąca, potrzebuje ona względnie mało miejsca, w związku z czym hodowca drobiu może dopasować ją elastycznie do zagospodarowania przestrzennego fermy.
W przeciwieństwie do CompoTower, który zbudowany jest w pionie, CompoLiner rośnie wzdłuż. Urządzenie jest zaplanowane modułowo, odpowiednio do wielkości kurników, ilości ptaków, względnie kompostowanego materiału, maksymalnie można ustawić w rzędzie osiem kontenerów 40 stopowych, w których obrabiany jest materiał odpadowy. Podstawowy wariant składa się z dwóch kontenerów, które jednocześnie służą jako zespoły końcowe.